Patryk Vega i jego filmy

Patryk Vega to w świecie polskiego kina osoba ciesząca się dużą popularnością i rozpoznawalnością. Reżyser, scenarzysta i pisarz znany z filmów takich jak Pitbull, Służby specjalnie, Ciacho, Botoks czy Kobiety mafii.

Urodził się w 1977 roku w Warszawie jako Patryk Krzemiński. Już jako dziecko przejawiał zainteresowanie nie tylko kinematografią, ale także grafiką komputerową. Na swoim koncie ma między innymi stworzenie czołówki do słynnego programu 5-10-15, za którą został wpisany do polskiej Księgi Rekordów Guinnessa jako najmłodszy twórca grafiki.

W wieku 18 lat zmienił nazwisko na Vega, ponieważ wierzył, że to nowe pozwoli mu na osiągnięcie międzynarodowych sukcesów. Jak stwierdził w jednym z wywiadów, inspiracje stanowili dla niego Vincent Vega z Pulp Fiction Quentina Tarantino, piosenkarka Susan Vega i najjaśniejsza z gwiazd w gwiazdozbiorze Lutni.

Po nieudanej próbie dostania się do szkoły filmowej w Łodzi, Vega ukończył socjologię na Collegium Civitas w Warszawie, gdzie obronił pracę magisterską napisaną na podstawie analizy serialu Prawdziwe psy, który sam wyreżyserował.

Vega ma obecnie na koncie po kilkanaście zrealizowanych filmów i seriali oraz 4 wydane książki. Do najpopularniejszych i najbardziej znanych dzieł w dorobku reżysera należą: PittBull, Ciacho, Służby specjalne, Kobiety mafii oraz Botoks. Nakręcony w 2005 roku PittBull to opowieść o codziennej pracy policjantów z warszawskiego wydziału zabójstw. Film ten przyniósł Vedze wiele prestiżowych nagród, w tym Złote Lwy. W podobnej konwencji fabularnej i nieco mrocznej, zagadkowej stylistycznej utrzymane są także produkcje typu serial Kryminalni czy filmy Służby specjalne i Kobiety mafii. Wszystkie historie pełne są akcji oraz ukazują w realistyczny i atrakcyjny dla widza sposób życie polskich gangsterów i ich półświatka.

W innym nieco stylu utrzymane są produkcje Ciacho oraz Botoks. Pierwszy film jest komedią opowiadającą o perypetiach pani podkomisarz Centralnego Biura Śledczego, zakochanej w swoim przełożonym. Bohaterami Botoksu natomiast, mocnej produkcji, która głośnym echem odbiła się wśród polskich kinomaniaków, są cztery lekarki pracujące na SOR-ze.

Atutem filmów Patryka Vegi są nie tylko ciekawe scenariusze i atrakcyjna realizacja celujące w gusta masowego widza, lecz także bogata obsada, składająca się z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów. Do plejady gwiazd, jakie wystąpiły w obrazach Vegi, należą m.in. Andrzej Grabowski, Olga Bołądź, Agnieszka Dygant, Tomasz Karolak, Marcin Dorociński, Janusz Gajos, Rafał Mohr, Weronika Rosati, Paweł Małaszyński, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Tomasz Kot i wielu innych.